from 22. 02. 2020 On the way

heart15

Tatra Kolem Světa 2

global trip
Time
205 days
Photos
284 photos
Distance
17,509 km
Distance
1,115 km

photo

photogallery

Day 205
MístoAstrakhan
13. 09. 2020
V neděli 13. září Trajda i Bludička dopluly k ruským břehům. TKS2 jede dál!
Day 184 - 185
MístoEast Alamut District
23. - 24. 08. 2020
Od břehu Kaspického moře jsem se přesunuli do hor. Plán cesty je nadupaný, a tak nám čas na expedici letí skutečně rychle. V horách jsme mimo jiné oslavili půl roku od startu TKS2, je až k neuvěření, kolik zážitků, dobrodružství a setkání se nám za tu dobu podařilo uskutečnit. Období spojené s koronakrizí nám sice tak úplně do noty nehrála, ale jsme expedice a dokážeme se přizpůsobit možnostem, které nám svět nabízí. Je to jízda a my jedeme dál. Pojeď v tom s námi.))
+9
Day 181 - 182
MístoJūybār
20. - 21. 08. 2020
WildCamping na břehu Kaspického moře. Voda byla příjemně osvěžující a procházku po písečné pláži jsme si užili nejen my, ale i naše expediční Trajda.
MístoBandar Torkaman
V přístavním městečku Bandar-E Torkaman jsme se setkali s Íráncem, který má své kořeny v sousedním Turkmenistánu. Pro všechny z nás byla příjemná změna slyšet ruštinu. V jeho restauraci jsem povečeřeli v turkmenském stylu, Kateřina a Eva si společně zatančily v tradičním slavnostním oděvu. Se setměním jsem se přesunuli ke břehům Kaspického moře, i když se tak úplně o březích mluvit nedá. Moře bylo odstoupené, a tak jsme spíše nocovali na vysušeném dně slaného jezera.
MístoRazavi Khorasan
Cestou z hlavní cesty jsme si udělali odbočku k Aspakhoo Fire Temple. Jsme expedice, a tak se plán cesty může měnit i během jízdy, tuhle památku našla Kateřina, když hledala v mapách místo, kde bychom si mohli udělat během 500 kilometrového přejezdu pauzu. Za nás super místo, kde se nám naskytly mimo jiné i krásná přírodní panoramata.
+4
Day 180
MístoTomb of Ferdowsi
19. 08. 2020
Perský básník Ferdowsi je jedním z nejvýznamnějších, dá se říci, že jde o reformátora perského jazyka. Svůj život zasvětil tvorbě čisté perštiny, kterou napsal svůj monumentální epos Kniha králů. Místo jeho odpočinku je cca 30 kilometrů za druhým největším městem Íránu, za Mashhadem a patří k nejnavštěvovanějším místům v zemi.
Day 179
MístoBazaar Reza
18. 08. 2020
Po prohlídce komplexu mešit, do kterého byla naše parta vpuštěna až po osobní prohlídce, zda u sebe nemají nic nebezpečného, se tým TKS2 vydal do rozlehlého komplexu místního Bazzaru. Den byl opět horký, a tak byla návštěva klimatizované tržnice mile přivítána i mužským osazenstvem. V Bazzaru člověk najde snad všechno – od barevných korejských kontaktních čoček, vybavení domácnosti, před perské koberce, šafrán až k drahým kamenům a šperkům. U jedné šperkařské manufaktury se naše parta zastavila. Snad stoletý muž se sobě vlastní elegancí brousil kus tyrkysu. Skutečně zajímavá podívaná. V jeho malém stánku bylo k vidění mnoho různých šperků, většina z nich byla právě s tyrkysem. Tyrkys je pro Írán snad tím nejsymboličtějším nerostem. No a ve snaze udělat byznys, nabídl naší partě šperk – přívěsek ze zlata s diamanty a obrovským tyrkysovým kamenem, jeho cena byla údajně čistě symbolická, protože mu tým TKS2 byl sympatický – a to za „pouhých“ 2.520.000.000 IRR, (v přepočtu jde zhruba o 300.000 Kč). Dámy usoudily, že zase tak povedený tento šperk není a že si raději pořídí pár gramů Červeného íránského zlata, neboli šafránu.
Day 178 - 179
MístoImam Reza Shrine
17. - 18. 08. 2020
Parta cestovatelů se během několika hodin přesunula od vodopádů v íránské „džungli“ do druhého největšího města islámské republiky, do města Mašhad (volně přeloženo: Město mučedníků). Zvláštností a dost možná i dominantou tohoto města je jeho střed, a to mešita Imam Reza Shrine, kterou lze považovat za „Mekku“ šíitských islamistů. Díky ní běžně do města ročně zavítá více než 100 000 poutníků nejen z Íránu, ale také ze sousedních států. Letos je díky celosvětové pandemii návštěvnost města razantně nižší, ale život se zde už také pomalu vrací do svých kolejí. Mimo to je tato mešita skutečným centrem města a kdyby v posledních letech nevznikly nové výškové budovy, pak by na ni bylo vidět ze všech světových stran okrajů města
Day 177
MístoKaboodwall Waterfall
16. 08. 2020
Podnebí severně od Teheránu je pro našince přívětivější, rozhodně v těchto dnech. Teploty kolem třicítky jsou oproti čtyřicítkám vyloženě osvěžující. Asi dvou kilometrová procházka k vodopádům se tedy šla dobře a na konci mnoha schodů na nás čekal podmanivý pohled na padající vodu. Po návratu k Trajdě a Bludičce se kluci vrhli do oprav Trajdy - praskly panty dveří do "ředitelny" - bohužel při stavbě použili řemeslníci panty plastové, takže se dalo čekat, že celou cestu nevydrží, ale že se zničí už tak brzy, to nenapadlo ani nás. K ruce máme ale praktické nářadí Bosch, se kterým jde práce tak nějak lépe od ruky.
Day 176
Místoradkan tower
15. 08. 2020
Protože máme super expediční auto a šikovného řidiče, můžeme si cestování v klidu obohatit o cesty mimo hlavní silniční tepny. Off-roady zvládá i naše Bludička (karavan ze stáje Adria), jedeme dál.
MístoBadab Soort
Terasy, které se po mnohé roky tvoří díky minerální vodě, která vyvěrá z podzemí. Vodu jsme ochutnali a všichni jsme se shodli, že chutná jako lázeňská minerální voda. A co víc, vyvěrá už s bublinkami.
Day 175
MístoDehnamak Caravanserai
14. 08. 2020
Dehnamak Caravanserai sloužilo jako místo odpočinku nejen pro poutníky a obchodníky, nabízelo zázemí pro každého, kdo ho potřeboval. Bylo postavené v roce 1570 a v dnešní době je zde restaurace s možnostmi ubytování se. Kousek od tohoto zrekonstruovaného komplexu stojí několik polorozpadlých budov s nádvořím, docela stejných, jak tomu bylo u námi navštíveného komplexu. Pravděpodobně šlo o další tehdejší část zázemí pro poutníky, které se ale nikdo nerozhodl opravit, ani je udržovat.
+1
Day 174
MístoTehran
13. 08. 2020
Nová parta je tady! A jede se směr severní Írán.
Day 159 - 160
MístoLar National Park
29. - 30. 07. 2020
Fotostřípky z parádního parku Lar National Park. 🌄🏞 Mimo krásy přírody jsme dostali i pozváni na čaj k pastevci ovcí 🐑🐏🐑, jehož rodina se takto živí už 300 let 👍. Celé léto je zde se svou dcerou a po zbytek roku žijí v Teheránu. ------ “Pohostinnost místních lidí je pro nás jako pro Evropany skutečně překvapující. Čím více jsme od civilizace, tím spíše jsou naše setkání s místními ryzejší. Na fotce je muž, který drží již 300 letou rodinnou tradici v pastevectví ovcí. Během celého léta je v Lar National Park, kde se stará společně se svou dcerou o svá stáda. Svůj příběh nám řekl nad vynikajícím čajem, který pro nás s péčí připravil”, Marek Havlíček
+5
Day 156
MístoTehran
26. 07. 2020
Před pár okamžiky jsme se rozloučili s TOMEM, který se k nám přidal v pátek 13. 3. 2020 v Istanbulu jako jeden z deseti dočasných členů. I díky jeho nadšení, zapálení, lidskosti a jeho talentem se na vše dívat pozitivně se výprava TKS2 nezastavila a jede dál. Tome, díky, jsi a stále budeš jedním z nás! Šťastnou cestu :)
Day 154
MístoSemnan
24. 07. 2020
Cestovní rychlost se nám dva dny zpátky zvedla a díky nezastavování každou hodinku na “kouřovou pauzu” jsme dnes ujeli krásných 550 kilometrů. O to hřejivější pocit, když se nad naším WildCampem objevila takhle parádní duha.
Day 152
MístoLake of kalout
22. 07. 2020
Day 150
MístoSīrjān
20. 07. 2020
Pouště nedaleko města Kermán přináší mnoho příběhů, jeden takový zaujal i nás, a tak jsme si udělali zastávku u Bagh-e Sangi - volně přeloženo "Kamenná zahrada". Jde o příběh, který se odehrával od roku 1961 a pojednává o neslyšícím muži, který vlastnil kus půdy, kde se nyní nachází ona "Kamenná zahrada". Muž se jmenoval se Darvish Khan Esfandiyarpour - jak si jistě sami můžete přečíst na jeho náhrobku 😁 😉. Darvish se nechtěl účastnit pozemkové reformy tehdejší doby. Jako klidný protest proti tomu od roku 1961 začal věšet kameny, některé jsou o váze skoro 10 kg, na suché větve. Přestože o svůj pozemek přišel, místo dostalo nový rozměr, a to, že při každé významné události přibude do Kamenné zahrady další kámen. Darvish Khan Esfandiyarpou zemřel v úctyhodném věku 90 let a byl pochován ve své zahradě. Tato zahrada přináší každému, kdo ji navštíví, možnost se zamyslet nad svým životem a tím, co v životě dosáhl a čeho dosáhnout chce.
+3
Day 147 - 149
MístoBandar Abbas
17. - 19. 07. 2020
Dorazili jsme na jih Íránu, kde jsme strávili noc na pobřeží Perského zálivu. 🌊 Okolo nikde nikdo, jen klid a šumění vln. Noční obloha byla bez mráčku, a tak se nám naskytl kouzelný pohled na hvězdnou oblohu ✨, přestože je stále dusno, tak na tomto místě se nám spalo skvěle. Ráno si někteří z nás dali ranní plaveckou rozcvičku, což dost možná přilákalo zvědavé divoké koně 🐎. Šlo opět o příjemné setkání v této zemi 🇮🇷 Někteří dnes vyrazili do města, někdo se věnuje plánování itineráře. Jen pro upřesnění na mapě - tým TKS2 je aktuálně na místě, kde je klíčenka - Bandar Abbás. Program je nabitý, a to přes kulturní místa v UNESCO až k poznání místního způsobu života mimo města.
Day 146
MístoBushehr
16. 07. 2020
Dnes jsme dorazili k pobřeží Perského zálivu, a to po zhruba 300 kilometrech, které jsme jeli prakticky celý den. Když jsme dorazil do města Búšehr bylo jasné, že vyzkoušíme vodu, teploměr ukazoval venkovní teplotu 44 - 48 stupňů a vlhkost se šplhala k 80%. No a den jsme zakončili pohledem na západ slunce nad vodní hladinou.
+4
Day 144
MístoShiraz
14. 07. 2020
Širáz je šestým největším městem Íránu, které leží ve výšce 1.500 metrů nad mořem. Teploty sahají už několikátý den ke čtyřicítkám a tým TKS2 se před horkým vzduchem snaží skrýt to tržnice. V tržnici se pak před cestovateli otevírá jiný svět, ve kterém je všechno barevnější a poklidnější. Je to bezesporu i tím, že místní jsou přes den doma a do ulic vyráží až v podvečerních hodinách, kdy teploty se západem slunce klesnou. Dnes už jen poklidný večer nad vodní dýmkou.
+5
Day 143
MístoPersepolis
13. 07. 2020
PERSEPOLIS, starověké perské město, které leží v dnešní íránské provincii Fárs 🇮🇷 V dřívějších dobách šlo o metropoli perské říše. Hlavním pozůstatkem tolik významného města jsou ruiny palácového komplexu, který byl zbudován na umělé terase 450 x 300 metrů. Město bylo pokořeno v pátém století př. n. l., a to po odvetě Alexandra Velikého, který prý osobně Persepolis podpálil, a to za zničení Athén. ....toliko málo kulturní vložky od týmu #TKS2 👍
+6
Day 142
MístoMargoon Waterfall
12. 07. 2020
+2
Day 140
MístoVarzaneh Desert
10. 07. 2020
+1
Day 139
MístoIsfahan
09. 07. 2020
„Esfahan nesf-e Jahan" nebo „Isfahán-polovina světa“ a jak praví lidové pořekadlo: „Isfahán je polovina světa, ve které jich můžete vidět dalších sto“. Dnes jsme si po včerejším servisním a pracovním dni udělali prohlídku právě tohoto města. Obchůdky se suvenýry sice byly prázdné od turistů, ale zato stále plné sympatických suvenýrů, v některých z obchodů jsme prý byli prvními zákazníky po 3 měsících. Památky jsme měli téměř celé jen pro sebe, takže se nám dostalo i extra kulturních vystoupení jako např. v Královské mešitě a jako atrakce jsme působili i my sami, respektive naši kluci, se kterými si místní chtěli udělat nejednu fotku. No a jelikož tě Íránci nenechají hladového, žíznivého nebo smutného, postarali se o nás naši „kolegové“ z místního Trajda servisu a otevřeli pro nás dveře, které by jinak zůstaly zavřené.
+2
Day 135 - 136
MístoHoz-e Soltan Salt Lake
05. - 06. 07. 2020
V neděli v dopoledních hodinách vyráží Trajda (T815) společně s Bludičkou (karavan Adria) z Teheránu směr jih země. Zhruba po 120 kilometrech se posádka Trajdy rozhodla pro neplánovanou odbočku k solnému jezeru. Bludička jela kus před nimi dle původního plánu, aby se mohly natočit záběry průjezdů naší expediční krásky. Po nějakém čase přišla Markovi zpráva, že Trajda uvízla na solné pláni, takže se k ní společně s kameramankou Evou vrátili. Půda byla ale skutečně měkká, a tak si nucenou pauzu dala i Bludička. Na pomoc všem nakonec přijel Červený půlměsíc, který pomáhal vyprošťovat. Celá tato neplánovaná odbočka zabrala 32 hodin, nespočet mávnutí lopatou, litry potu, ale nakonec se vše podařilo a tým TKS2 společně s místními odjeli do nedalekého města Qom.
+4
Day 134
MístoTehran
04. 07. 2020
Dnes se k nám připojili další tři cestovatelé.
Day 126
MístoRamsar
26. 06. 2020
Výprava Tatra kolem světa 2 před několika dny vyrazila z Teheránu, hlavního města Íránu na sever, a to ke Kaspickému moři. V jeho okolí cestovatelé prozkoumali místní hornatou oblast, ale i přímoří. Jedním z nejpozoruhodnějších míst, které výprava v těchto dnech navštívila, bylo městečko Ramsar, které leží na jižním břehu Kaspického moře. Tohle město ležící v provincii Mázandarán se řadí na první příčky pomyslného žebříčku s výší radioaktivity. Lidé v této oblasti jsou vystaveni dávce až 250 milisievertů. Pro představu a pro srovnání- Černobyl obsadil na tomto seznamu až čtvrté místo. Oproti Černobylu zdejší radiace nebyla zapříčiněna havárií, ale devíti horkými prameny, které vyvěrají z útrob země, která je vysoce radioaktivní. Právě z těchto pramenů se radioaktivita vsákla do samotných staveb a okolí.
Day 117
MístoTehran
17. 06. 2020
Day 109 - 110
MístoTabriz
09. - 10. 06. 2020
Cestou do Teheránu si udělali zastávku ve městě Tabríz, kde se jich ujal Amir - majitel sirkárny, který má české, respektive československé kořeny. Jeho maminka je z Moravy.
Day 105
MístoGürbulak
05. 06. 2020
Přesně po 92 dnech se kluci z TKS2 (v té době na palubě: Marek, Jiří, Michal, Lukáš a Tom) bezpečně přesunuli do další země, do Íránu.
Day 96 - 100
MístoSamsun
27. - 31. 05. 2020
Day 64 - 82
MístoSinop
25. 04. - 13. 05. 2020
+2
Day 61 - 62
MístoYazılı
22. - 23. 04. 2020
Yazılıkaya byla svatyně u Chattušašu, hlavním městě chetitské říše, v dnešní turecké Çorumské provincii. Od roku 1986 je lokalita zařazena mezi UNESCO. Do dnešní doby zde zbyly reliéfy tesané do skály a zobrazující chetitská božstva. A kluci během návštěvy stihli solidně zmoknout.
Day 57 - 58
MístoGöreme
18. - 19. 04. 2020
Day 50 - 57
MístoCappadocia
11. - 18. 04. 2020
Oblast Kappadokie je snad tou nejznámější, a to hlavně z fotek, kde se nad skalními útvary vznášejí horkovzdušné balony všech možných barev. I my jsme se zde zastavili a přestože se naše cestovní plány musely změnit za pochodu (protože covid-19), přineslo nám to jedinečnou možnost si projít turisty vyhledávaná místa doslova osamoceně.
+4
Day 41
MístoAntakya
02. 04. 2020
Day 38
Místoİskenderun
30. 03. 2020
Konečně moře - Středozemní moře. Užíváme si slunce, teplého mořského vzduchu, šumění vln.
Day 34
MístoHasankeyf
26. 03. 2020
Starobylé město Hasankeyf --- bohužel už není takové, jaké bylo dříve. Město Hedvábné stezky se postupně zatápí kvůli stavbě nedaleké přehrady, a to i přestože bylo sepsáno a několik petic za jeho zachování.
Day 30 - 31
MístoVan Lake
22. - 23. 03. 2020
Nejen ve Skotsku mají svou vodní nestvůru, v Turecku se jedna prý ukrývá ve slaném jezeře Van. Právě zde jsme strávili pár nocí, a to ne jen pro zvědavost, jestli se nám místní "LochNess" ukáže.
Day 29
MístoMount "Agrı"
21. 03. 2020
Díky celosvětové záležitosti s covid-19 nás předčasně opustilo několik členů. Rozloučili jsme se s nimi ve městě Kars, kde nastoupili na letadlo a s přestupem v Isntabulu dorazili domů, do České republiky. Se zbytkem týmu jsme jeli hledat poklidně místo, kde bychom strávili noc. Místo jsme našli skutečně skvělé, a to s výhledem na bájnou horu Ararat.
Day 27
MístoCildir
19. 03. 2020
Day 25
MístoTürgözü
17. 03. 2020
Aktuální info: Gruzínská vláda se skrytě dohodla, že přes hranice nepustí nikoho už od včerejší pulnoci. I kdyz oficiálně dali termín dnešní. Takže #TKS2 přes hranice skutečně nepustí.
Day 24 - 25
MístoSarp Sınır Kapısı
16. - 17. 03. 2020
Aktuálně: z neděle na pondělí jsme podnikli první noční přejezd, najelo se k 500 kilometrům. Díky aktuálnímu dění jsme se v týmu rozhodli dorazit co nejdříve do Gruzie. Cestou míjíme zasněžené ❄️ nejen kopce, tak i cesty. Prožíváme reálný expediční život, aneb: jedeme dál vstříc poznání a dobrodružství. Noční přejezd patřil k těm náročnějším. Přes průsmyk (2 550 m.n.m.) jsme jeli čtyři hodiny. Počasí nám elánu moc nepřidávalo, noční teploty klesly k minus osmi, vozovka byla kluzká a sněžení také ne a ne přestat ❄️. K hranicím jsme dorazili o půl čtvrté ráno místního času. Do Gruzie jsme zatím vpuštěni nebyli, přestože oficiální zdroje říkají, že by nás tam pustit měli. Po dlouhém přejezdu se kolem půl páté ukládáme ke spánku a teď ráno situaci opět řešíme. Zkoušíme to po všech směrech .
+1
Day 23
MístoAnkara
15. 03. 2020
Na velvyslanectví v Ankaře jsme vysadili další památeční strom, tentokrát olivovník. Byla pro nás zde také připravená úchvatná výstava fotografií z expedice z konce 80. let.
Day 22
MístoGöynük
14. 03. 2020
Nastupovat! Tak včera ráno zaznělo v Istanbulu a v jedenáct hodin místního času vyrazila expedice směr ? dobrodružství, poznání, jídlo a srandu. Společně jsem ochutnali místní kebab a další lokální jídla. Po obědě, který proběhl v městě z trasy Hedvábné stezky Göynük, jsme se vydali k jezeru, kde jsme strávili noc. Dnes jedeme dál, a to směr Ankara.
+17
Day 17 - 21
MístoIstanbul
09. - 13. 03. 2020
Aktuálně jsme v Istanbulu a Trajda s Bludičkou zažívají letecké dny. A to hned několikrát denně. Po dvou týdnech cestování jsme přehodnotili umístění různých věcí ve vozech a teď jim hledáme místa nová. Na fotce zrovna stav, kdy je skoro vše umístěné na svém, snad už, konečném místě. Včerejší procházka po Istanbulu, aneb “dobíjíme vlastní baterky”, za pár dní, respektive - UŽ V SOBOTU - startuje první ostrá výprava s dočasnými členy
+16
Day 11 - 13
MístoGjirokaster
03. - 05. 03. 2020
Jedno z nejhezčích albánských měst Gjirokastra a kdo by to byl čekal, že se tu potkáme s českými policisty. Městečko plné domů s kamenitou střechou, uličky strmě stoupají vzhůru k úpatí hradu. Turistická sezóna je daleko před námi, tak se potulujeme úzkými uličkami sami. I ten déšť naší procházce dodává romantickou atmosféru a kapky deště se v šikmém slunci třpytí a vypadá to, jakoby pršela stříbrná zrníčka písku. K večeři se v Trajdě dělá guláš ve stylu “co dům dal”, tentokrát dopadl dobře. Kolem běhají hladoví psi, malé rozcuchané děti a vyžadují nějaký to jídlo. Umyjeme nádobí a vyrážíme směr Řecko. Na hranicích Trajdu rentgenují a Bludička jede napřed. Cíl je hotel LA SUIT, kde na nás čeká druhá parta policistů monitorující situaci kolem hranic. Petr Windšedl na nás čeká se svými kluky před hotelem, parkujeme, klábosíme. Pracují s termovizí, která najde člověka až na vzdálenost 20km při ideálních podmínkách. Klábosení až do noci o tom, co se vše děje v Řecku a o tom, že jsou zavřené hranice mezi Řeckem a Tureckem a musíme do Turecka přes Bulharsko. Prý je možné, že i hranice mezi Bulharskem a Tureckem budou uzavřeny, tak musíme trochu honit plán. Z Trajdy zase kape olej a seznam závad a oprav je delší než rozmotaný toaletní papír. Ráno se loučíme se super partičkou krajanů a na společné foto se řadíme tak, aby obrazec, který vytvoříme připomínal růžového plameňáka, aby to kpt. Ondřeji Vargovi přineslo štěstí. Snad i nám. Včera odpoledne Soluň, sháníme náhradní díly a komponenty, nic. Noční přejezd do Plodiv, kde na nás čeká zázemí na opravu unikajícího oleje.
+8
MístoTirana
Dnešek jsem strávili na předmětí Tirany, a to ve škole, která byla poničená zamětřesením. Díky pomoci naší republiky se škola začne v blízké době rekonstruovat. Na dětěch byla vidět jejich vděčnost, když jsme se u nich zastavili a za obrázky Trajdy, které nám namalovaly jsme s mladými umělci směnili pastelky.
Day 10
MístoPodgorica
02. 03. 2020
Dnes jsme vysadili první strom 🌳, a to v Černé Hoře ve městě Podgorica.
+1
Day 9
MístoPlitvička Jezera
01. 03. 2020
Dnes jsme si naplánovali doposud nejdelší přejezd, a to cestu dlouhou 532 (+/- 22) km. V sedm hodin ráno, velitelského času, jsme po ranním rituálu v podobě horké kávy vyrazili z Chorvatska od Plitvických jezer, přes Bosnu a Hercegovinu s cílem v Černé Hoře do města Podgorica - plánovaný čas příjezdu je zítra kolem druhé hodiny ráno. Okolí i terén začínají být dobrodružnější a bude to jen zajímavější a zajímavější ☺️Zitra večer vyrážíme směr Albánie a pak dál na východ.
Day 8
MístoZáhřeb
29. 02. 2020
Fotostřípky, aneb cesta ze Slovinska do Chorvatska
+4
Day 6
MístoZagorje
27. 02. 2020
A jede se dál, a to směr Slovinsko. Právě na dnes jsme měli naplánovanou návštěvu města Zagorje, a to v rámci propagace dobrého jména České republiky. Cestou do tohoto městečka začala chumelenice ❄️, která se nás snažila svést z cesty. My jsme se ale nedali na potřetí se nám podařilo vyjet správným výjezdem. Noc jsme strávili u místních hasičů, kteří se jako jedni z mála pyšní hasičskou tatrovkou. Všechna tato setkání jsou příjemná a nadšení lidí, kteří nás potkávají je upřímné. No a my si to upřímně užíváme, ale hlavně se těšíme na další dny, během kterých budeme zažívat různé situace a “srandy” …jako třeba právě dnes, kdy jsme v zápalu natáčení měli chuť udělat video o Trajdě. Původně mělo jít o průjezdy slovinskou krajinou, nakonec z toho bylo neplánované zapadnutí Bludičky. Dalšími zastávkami jsou pak Záhřeb (Chorvatsko), Tirana (Albánie), Athény (Řecko) a pak Instanbul (Turecko), kde se k nám přidávají naši členové. Ještě chvíli potrvá, než se všichni vžijeme do cestovatelského “módu”, ale jedeme v tom společně a jdeme za stejným cílem.
Day 5
MístoLake Balaton
26. 02. 2020
Necelý týden na cestě, je neuvěřitelný, jak rychle to utíká. Jednou z náročných fází každé expedice je nastavení řádu a systému fungování, a to není jen o umístění nářadí a věcí ve skříňkách. Od sobotního startu jsme se prakticky ještě nezastavili. A co že jsme dělali? Po odjezdu z Česka jsme měli v neděli 23. 2. zastávku v Bratislavě, pak jsme přeji do Maďarska, do Budapešti, kde jsme představili projekt #TKS2 lokálním médiím. Když jsme plánovali místo noclehu, bylo nám naprosto jasné, že to bude u Balatonu. Středeční ráno s výhledem na jezero bylo kouzelný a káva nám venku při lehkém zimním slunci chutnala tak nějak lépe.
Day 3
MístoBudapest
24. 02. 2020
V Budapešti pro nás mělo naši čeští velvyslanci překvapení v podobě přípitku českým pivem - a shodou okolností jsou Svijany naším partnerem. Tak na zdraví!
Day 2
MístoBratislava
23. 02. 2020
Místonáměstí Svobody
Na rozluku s Moravou jsme dorazili o něco později, na D1 nás zdržela celní správa. Petr totiž zapomněl (nejspíš v duchu radosti ze startu) dobít mýtnou krabičku. Celníci byli sympaťáci a sledovali náš start už od rána. Prý si přáli nás zastavit - tak se jim to splnilo. Mýtné jsme zaplatili a jelo se směr náměstí Svobody v Brně. Tam na některé z nás čekala rodina, aby se mohli před cestou rozloučit.
Day 1
MístoRudolfinum
22. 02. 2020
V sobotu 22. února 2020 ve 14 hodin a 2 minuty veřejnost spolu s pozvanými hosty vyprovodila členy expedice Tatra kolem světa 2 (TKS2) i jejich vozy na dlouhou cestu. Slavnostní zahájení výpravy se uskutečnilo před pražským Rudolfinem, odkud se cestovatelé vypravili směrem na východ. Výprava, na které mají členové expedice v plánu procestovat 69 zemí a urazit kolem 270 tisíc kilometrů, má trvat 3 roky.
+6

heart15

No comments yet